Themes - Twenty Fourteen - en to fr translation catalogue (120 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
fr: En 2014, notre thème par défaut vous permet de créer un site magazine qui s’adapte à tous les écrans avec un superbe design moderne. Mettez en avant votre contenu préféré sur la page d’accueil grâce à une grille ou un diaporama. Utilisez les trois zones de widget pour personnaliser votre site web, et modifiez la mise en page de votre contenu grâce à des modèles pleine page et une page de contributeurs pour mettre vos auteurs en avant. Créer un site magazine avec WordPress n’a jamais été aussi facile.

en: GET IN TOUCH
fr: Contactez-nous

en: Don’t hesitate to reach out.
fr: N‘hésitez pas à me contacter.

en: GOT A QUESTION?
fr: Vous avez une question ?

en: Write title…
fr: Rédigez le titre…

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Clouds
fr: Nuages

en: Photo of a cloudy mountain
fr: Photo d’une montagne nuageuse

en: Streetscape
fr: Paysage urbain

en: Photo of a streetscape
fr: Photo d‘un paysage urbain

en: Bridge
fr: Pont

en: Photo of a bridge
fr: Photo d‘un pont

en: Sunset
fr: Coucher de soleil

en: Photo of a sunset
fr: Photo d‘un coucher de soleil

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
fr: Voici quelques photos de mes destinations préférées de tous les temps.

en: Traveling Nostalgia
fr: Nostalgie du voyage

en: Summary
fr: Résumé

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
fr: Cette année était entièrement dédiée au continent américain. Je suis partie pendant un mois à travers les USA, le Canada et j’ai aussi visité le Mexique, le Brésil et la Colombie.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
fr: En 2012, j’ai voyagé à travers Europe. J’ai passé du temps en Pologne, en Allemagne, en Italie et en Espagne.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
fr: Ma première année de voyage. J’ai visité la Chine, la Thaïlande, le Japon et l’Inde.

en: List
fr: Liste

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
fr: J‘ai voyagé dans plus de 60 pays et je me suis fait de nombreuses connaissances amicales en cours de route. J‘ai créé ce site pour garder une trace des souvenirs que j‘ai créés au cours de mes années de voyage.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
fr: Bonjour, je m‘appelle Joan. Je suis passionnée par l‘écriture, les voyages et la photographie.

en: A person standing in front of a lake
fr: Une personne debout devant un lac

en: About
fr: À propos

en: White
fr: Blanc

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: Medium Gray
fr: Gris moyen

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

en: Black
fr: Noir

en: Green
fr: Vert

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réflexion sur « %2$s »
fr[1]: %1$s réflexions sur « %2$s »

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réflexion sur « %s »

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
fr: Page plein écran

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
fr: Page des contributeurs

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
fr: Archives par mot-clé&nbsp;: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

en: Post format to show:
fr: Format d&rsquo;article à afficher&nbsp;:

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d&rsquo;articles à afficher&nbsp;:

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
fr[0]: Cette galerie contient <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>.
fr[1]: Cette galerie contient <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
fr: Plus d&rsquo;apartés

en: Asides
fr: En passant

en: More galleries
fr: Toutes les galeries

en: Galleries
fr: Galeries

en: More links
fr: Plus de liens

en: Links
fr: Liens

en: More quotes
fr: Plus de citations

en: Quotes
fr: Citations

en: More audio
fr: Plus de fichiers audios

en: Audio
fr: Sons

en: More videos
fr: Plus de vidéos

en: Videos
fr: Vidéos

en: More images
fr: Plus d’images

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
fr: Utilisez ce widget pour lister vos articles de type En passant, Citation, Vidéo, Audio, Image, Galerie et Lien les plus récents.

en: Twenty Fourteen Ephemera
fr: Éphémère de Twenty Fourteen

en: Sticky
fr: Mis en avant

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Article suivant</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Article précédent</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span>%title

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: &larr; Previous
fr: &larr; Précédent

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
fr: Ne pas afficher l’étiquette sur la page d’accueil.

en: Tag Name
fr: Nom de l’étiquette

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
fr: Pour un didacticiel complet et de nombreux trucs et astuces (en anglais), rendez-vous sur la <a href="%s">documentation de Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
fr: Améliorez le design de votre site en utilisant des <a href="%s">images en Une</a> pour les articles que vous aimeriez voir ressortir (également nommées "miniatures d&rsquo;articles"). Cela vous permet d&rsquo;associer une image avec votre article sans l&rsquo;y insérer. Twenty Fourteen place les images en Une au-dessus du titre pour les articles et les pages, et dans la section "Contenu mis en avant" pour la page d&rsquo;accueil.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fr: La page d’accueil met en avant jusqu’à six articles disposés dans une grille ou une galerie défilante, contrôlée par une <a href="%1$s">étiquette</a>; vous pouvez modifier l’étiquette et la disposition dans <a href="%2$s">Apparence &rarr; Personnalisation</a>. Si aucun article ne correspond à l’étiquette, <a href="%3$s">un article mis en avant</a> sera affiché à la place.

en: Slider
fr: Diaporama

en: Grid
fr: Grille

en: Layout
fr: Arrangement

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
fr: mis-en-avant

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fr: Utilisez un <a href="%1$s">mot-clé</a> pour mettre vos articles en avant. Si aucun article ne correspond à votre mot-clé, les <a href="%2$s">articles mis en avant</a> seront affichés à la place.

en: Featured Content
fr: Contenu mis en avant

en: Background may only be visible on wide screens.
fr: Il est possible que le fond ne soit visible que sur des écrans larges.

en: May only be visible on wide screens.
fr: Peut n’être visible que sur les écrans larges.

en: Display Site Title &amp; Tagline
fr: Afficher le titre du site et son slogan

en: Site Title Color
fr: Couleur du titre du site

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Fourteen requiert au moins la version 3.6 de WordPress. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à jour et réessayer.

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Search
fr: Recherche

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
fr[0]: %d article
fr[1]: %d articles

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Appears in the footer section of the site.
fr: Apparaît dans le pied de page du site.

en: Footer Widget Area
fr: Zone de widgets en pied de page

en: Additional sidebar that appears on the right.
fr: Barre latérale supplémentaire apparaissant sur la droite.

en: Content Sidebar
fr: Barre latérale de contenu

en: Main sidebar that appears on the left.
fr: Barre latérale principale qui apparaît à gauche.

en: Primary Sidebar
fr: Barre latérale principale

en: Secondary menu in left sidebar
fr: Menu secondaire dans la barre latérale de gauche

en: Top primary menu
fr: Menu haut principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt·e à publier votre premier article ? <a href="%s">Lancez-vous ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture de %s  <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
fr: Modifier

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaire plus ancien

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie&nbsp;: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
fr: Tous les articles par %s

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;:

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: Not Found
fr: Rien de trouvé

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;équipe WordPress
